2007. October 8. @ 5:18 pm

nagyon érdekes fejlemények, az esztergomban már régóta bonyoldó iskola-összevonásokkal és áthelyezésekkel kapcsolatban, avagy mennyire elegáns két egymással versengő intézményt összevonni vajon.

ezt most esztergomi környékiek fogják érteni leginkább.

A Szent István Gimnázium és a könyvtár épületeinek tervezésére országos tervpályázatot írt ki az ??nkormányzat, amelyre a számos beérkezett pályaműből szakmai zsűri választotta ki a legjobbnak ítélt tervet. Ezután megkezdődött a Gimnázium részletes tervezése, az intézmény bevonásával. Közben építészek, és nagy számú esztergomi tiltakozását mérlegelve úgy döntöttünk, hogy a terv mögött nem volt kellő társadalmi támogatottság a Várhegy történelmi épületeinek lezárására. (az igazsághoz hozzátartozik, hogy az istvánt már kirakták a kis-dunaparti épületből, jelenleg esztergom-kertvárosban vannak elhelyezve – a szerk.)

A 2006-os önkormányzati választásokkal létrejött új Komárom-Esztergom Megyei ??nkormányzat (továbbiakban: Megyei ??nkormányzat) elnöke felvette, hogy a Megyei ??nkormányzat fenntartásában lévő középiskolákat vegye vissza Esztergom Város ??nkormányzata (továbbiakban: ??nkormányzat). Az átvétel végiggondolásakor fogalmazódott meg, hogy vizsgáljuk meg annak lehetőségét, miszerint a Szent István Gimnázium elhelyezése – megfelelő színvonalon – biztosítható-e a felajánlott intézmények valamelyikében. ?gy került sor a Bottyán János Műszaki Szakközépiskola (továbbiakban: Bottyán) és a Dobó Katalin Gimnázium (továbbiakban: Dobó) épületeinek vizsgálatára. A Bottyán tekintetében nem láttuk biztosíthatónak a Gimnázium és a Bottyán együttes megfelelő elhelyezését.
A Dobóval kapcsolatban elképzelhetőnek tartottuk az elhelyezést akkor, ha az épületet átalakítjuk, bővítjük, vagy ha a Dobóban lévő gimnáziumi osztályszámok csökkennek
(-ha jól tudom a nyolc évfolyamos osztályokat akarják megszüntetni inkább, mint oly nagy átalakításokat végezni az épületen, holott ha fájó is kijelenteni, azért mind tudjuk, hogy “a”-sok produkálták mindig is a legjobb átlagokat, és innen mentek egyetemre/főiskolára a legtöbben blabla, kíváncsi leszek, hogy az istván tekintetében lesz-e szó létszámcsökkentésről- a szerk.). Ezt a döntést azonban meg kell előzze annak a vizsgálata, hogy az Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola, ??voda, és Általános Iskola utóbbi években indított gimnáziumi osztályai milyen hatással vannak az esztergomi gimnáziumi férőhelyekre (- szerintem az esztergomi és esztergom-környéki gimnazisták legnagyobb része a dobóba jár, aztán az istvánba, ami ugye hatosztályos, aztán jön az árpádházi, ahova sok lány jár és utána a bottyán, ami szerintem nem a gimnáziumi képzéséről híres, ha még van neki olyan egyáltalán. nameg ugye a franka, amit ugye nem lett volna illdomos ide belekeverni, egyházi alapon, bár ha jól tudom, az árpádházi is egyházi középiskola- a szerk.) a gimnáziumi nevelés-oktatás színvonalára, és az épület átalakítása (bővítése, még egy szint ráépítése, tetőtér kialakítása) milyen építészeti megoldásokat jelenthet, azok milyen anyagi forrásokat igényelnek. A Dobó épülete kiemelkedő gimnáziumi elhelyezést biztosít a Szent István Gimnázium számára (színpad, aula-nézőtér, sportcsarnok, ebédlő, konyha, könyvtár, szaktantermek, sportudvar stb.). Most hasonló elhelyezés a Szent István Gimnázium számára új épület kialakításával, sportcsarnok építésével, ilyen nagyméretű szíházterem-aula biztosításával, csak óriási anyagi ráfordítással lett volna megvalósítható, aminek a fenntartása is komoly összegeket emésztene föl a jövőben. Ugyanakkor nyilvánvaló volt, hogy bizonyos funkciókat nem minden nap használnak ki az egyes intézmények. Ezért a Képviselő-testület a 267/2007.(IV.26.) esztergomi öh határozatával úgy döntött, hogy a két gimnázium az épület megfelelő átalakításával, az osztályszámok felülvizsgálatával és racionalizálásával, a Dobó épületében kívánja elhelyezni úgy, hogy hosszú távon megtartjuk a két gimnázium önállóságát. Az épület átalakításakor törekedni fogunk a szintenkénti önálló terület kijelölésére azzal a megkötéssel, hogy bizonyos közös funkciók (tornacsarnok, könyvtár, szaktantermek, színházterem-aula, ebédlő stb.) tekintetében a két gimnázium közösen használna termeket. Ezzel a megoldással mind a két gimnázium élvezhetné a jó épületi adottság előnyeit, és az épület kihasználtsága, működési költségei is jóval kedvezőbbek lehetnének. Döntöttünk a két gimnázium elhelyezésére vonatkozó átalakítási tervek elkészíttetéséről és a megvalósítás határidejéről, amit legkésőbb 2010-re tartottunk reálisnak és megvalósíthatónak.

nagyon érdekes, hogy a nyár folyamán, mikor először értesültem a készülő átalakításokról, arról volt szó, hogy a dobót átjáróházzá alakítva a dobó könyvtárában lenne ezentúl a városi könyvtár (ami egyébként szerintem nem nagyobb, mint a jelenlegi városi könyvtár), gondolom ezt is nehéz volt lenyelni. meg persze az is igaz, hogy a korábbi iskolaösszevonások alkalmával lehetett sejteni, hogy nem sokáig fog egy intézmény maradni egy akkora épületben, akkor még nem sejtettem, hogy jó valamire, hogy a dobó a kemö-höz tartozik, most már tudom. de ezzel, bármennyire is próbálják a két intézmény önállóságát védeni, elkerülhetetlen, hogy idővel összeolvadjon, vagy csorbát szenvedjen (“a” osztály szedálása szerintem a lehető legrosszabb, ami előfordulhat), akkor már inkább csökkentsék az osztálylétszámot (ami ugyanúgy nem megoldás, mivel 50%-kal több osztálynak 50%-kal több terem kell, akkor is, ha egyenként 20an vannak), esetleg csökkenthetné a dobó a négyosztályos évfolyamok számát, mivel ha jól tudom, az istván csak két hatosztályos évfolyammal működik, ezzel szemben a dobó 4 négyosztályos + 1 nyolcosztályos és ugye most már bejött a 0. évfolyam is, tehát a 4 az tulképpen 5; de a legjobb mégis az lenne, ha óriási ráfordítással mégiscsak megpróbálnák legalább úgy átalakítani az épületet, hogy _legalább_ mindenki elférjen és LEGALÁBB senkinek se kelljen lemondania az eddig bevált rendszerről, mert egyébként még egy emeletet esetleg (simán) ki lehetne alakítani, és az istvánosok mégiscsak feleannyian vannak mint a dobósok ugyebár. már az összevonás (ún. egy épületbe költöztetés) önmagában is elég nagy érvágás lehet mindkét gimnáziumnak, szóval Meggyes Tamás monnyon le, de előbb építsen buszpályaudvart iskolaösszevonás helyett. vagy buszpályaudvar helyett iskolát esetleg.

a cikk itt teljes pompájában megtekinthető.

by dzsilla | ide: urban | 5 komment »
5 komment
5 komment

😛

műhód | 2007. 10. 08. @ 9:46 pm

Két gimnáziumot egy fedél alá, de a nevüket megtartják? Milyen érdekes, milyen beteg.

lsg404 | 2007. 10. 09. @ 2:13 pm

hát ja. azért fáj ez nekem mer én is oda jártam meg a barátaim és most szétbasszák az egészet, pedig annak ellenére, hogy sokan vannak, az egy nagyon fasza családias közösség volt. nagyon sajnálom 🙁

dzsilla | 2007. 10. 09. @ 6:32 pm

faszér írsz ilyen hosszúakat. 🙂

morc | 2007. 10. 10. @ 8:04 am

jobban örülnél ha ritkán írnék keveset, mi? 😀

dzsilla | 2007. 10. 10. @ 9:09 am


Kommentelj!
(kell)
(kell)